Rezervuoti kruizą galite ir telefonu, bei facebook: keltai.eu.
Nėra užsakymo mokesčio. Nereikia mokėti iš karto.

Stengiuosi aplankyti Stokholmą kasmet. Kai pirmą kartą nuvykau į šį miestą buvo rugsėjo pirmosios dienos. Tai  buvo maždaug prieš 18  metų. Tada mes nebuvom dar tokie laisvi žmonės kaip dabar. Daugelis dalykų mums buvo nauja,tačiau Stokholme ypač viskas dvelkė tokia šiluma ir gaiva bei gyvenimo džiaugsmu, kad buvo tiesiog  neįmanoma atsispirti.

Pamenu, kaip nusiėmiau batus  ir nuėjau atsisėsti ant  tvarkingos vejos kartu su kitais miesto gyventojais ir svečiais, miesto centre prie Vazos muziejaus– vienintelio pasaulyje išlikusio  XVII-ojo šimtmečio laivo. Laive  išsaugota daugiau kaip 95% jo originalių detalių, jis papuoštas šimtais drožinėtų skulptūrų ir tai daro Vasa unikaliu meno, kultūros ir istorijos lobiu. Laivas eksponuojamas specialiai tam tikslui pastatytame muziejuje Stokholme, kuriame taip pat yra devynios susietos ekspozicijos, didelį asortimentą turinti parduotuvė ir aukštos klasės restoranas. Bilietų kainos: suaugusiam -10 Eur, vaikams iki 17 metų – nemokamai.

Ką dar prisimenu apie kruizus Ryga Stokholmas Ryga

Tas prisiminimas mane lydi kas kart, kai ruošiuosi  keliauti keltais.  Nuolatos pasiilgstu jūrinio, gaivaus Stokholmo  oro, susimaišiusio su saulės spinduliais: didmiesčio ošimo, kurį perskrodžia žuvėdrų klegesys.

Kasmet kruizu grįžusi į Stokholmą, stengiuosi pamatyti ką nors naujo. Jau lankiausi Karališkuose rūmuose, kurių istorija prasidėjo dar XI ajame amžiuje, kai atsirado pirmosios miesto gynybinės sienos. Šiuo metu karališkoji šeima rūmuose negyvena, tačiau visi oficialūs priėmimai, dovanų apsikeitimai vis dar vyksta čia. Su savo 608-iais kambariais, Stokholmo Karališkieji Rūmai yra didžiausi pasaulyje tarp tebenaudojamų valstybės galvos rezidencijų. Rūmuose rasite Stokholmo įžymybes: karališkuosius apartamentus, Valstybės Menę, Ordino Kambarį, Iždą, Trijų Karūnų (Tre Kronor) muziejų, Ginklų Kambarį ir Gustavo III -ojo antikvarų muziejų. Karališkieji rūmai yra bene viena lankomiausių Stokholmo vietų. Sargybos pasikeitimas vyksta kiekvieną dieną lygiai dvyliktą valandą  ir primena mažytį paradą. Ryškiai mėlynomis uniformomis vilkintys sargybiniai ,grojant šalia stovinčiam orkestrui, atlieka savo kasdienį ritualą. Karaliaus rūmų muziejus dirba: antradieniais – sekmadieniais 11:00 – 17:00 val. Pirmadieniais nedirba. Nurodytas vietinis (Švedijos) laikas, kuris skiriasi nuo lietuviško viena  valanda. Kai Lietuvoje 10:00  val., Švedijoje dar tik 9:00 val. Bilietų kainos į muziejų: suaugusiems-  100.00 SEK; vaikams iki 19 metų (imtinai)- nemokamai. Atvykti į Karaliaus rūmus nuo keltų terminalo pėsčiomis galima per 40  minučių. Su autobusu Nr 76 dar greičiau. Išlipti reikia stotelėje Kungstradgarden. Viešojo transporto bilietus galima  įsigyti  dar plaukiant  keltu į Stokholmą laivų informacijos centruose.

Ką lankau Stokholme, kai atplaukiu keltu?

Kitą kartą, kai atplaukiau keltu iš Rygos į Stokholmą trumpu kruizu, aplankiau Livrustkammaren – vieną  iš geriausių Švedijos muziejų, kur pavaizduota Švedijos istorija nuo vikingų iki mūsų laikų. Istoriją pasakoja didžiuliai originalaus dydžio manekenai ir autentiška tų laikų aplinka. Muziejuje daug nedidelių patalpų skirtų atskirai temai: gyvūnai,  karai, ligos ir jų gydymas, bausmės už nusikaltimus ir kasdieninė švedų buitis. Aplankyti muziejų apie Švediją pasiūlė gidė, lydėjusi mus į Stokholmo centrą, atplaukus keltui. Ji pasitiko iš kelto lipančius keleivius, kurie turėjo nusipirkę dviejų valandų ekskursiją po Stokholmą iš anksto kartu su  keltų bilietais. Ekskursija truko 2,5  valandos autobusu ir pusę valandos pėsčiomis.

Kitą kartą kruizu į Stokholmą plaukiau per Kalėdas gruodžio 25  dieną ir tuomet pavyko patekti į Nobelio muziejų – garsaus švedų pramonininko ir išradėjo, kurį puikiausiai žinome iki šių dienų dėl skiriamos Nobelio premijos mokslininkams, muzikams, literatūros ir visuomenės veikėjams. Nors ir klajojęs po pasaulį daug metų ir gyvenęs kitose valstybėse ilgiau nei gimtinėje Švedijoje, Nobelis savo genealios  įžvalgos dėka, jau tada numatė koks didelis yra Stokholmo potencialas.

Šiemet, per Naujus Metus aplankiau ABBA muziejų. Muziejuje netik  galima susipažinti su legendinės grupės gyvenimu,  bet dainuoti populiariausius hitus kartu su  ABBA ant scenos, kurti videoklipus, pasirinkti kostiumus ir grimą, miksuoti muziką, išbandyti  įvairių muzikinių instrumentų skambesį.

Paskutinį kartą kruizu Ryga Stokholmas plaukiau šių metų pavasarį. Tuomet  nukakom iki Drotitningholm rūmų. Rūmų, kuriuos galima apžiūrėti iš vidaus, nors šiuo  metu jie yra oficiali Švedijos karalių rezidencija. Rūmų kompleksas tai ne vien pastatai, bet ir nuostabus parkas, užimantis ne vieną hektarą ir prižiūrimas profesionalių sodininkų. Alėjose medžiai susodinti  vientisa linija – nei vienas jų nei milimetro nenukrypsta iš linijos; įmantrus medžių šakų iškarpymas; įlankos ir užutekiai  su poilsiui skirtom erdvėm į parką privilioja Stokholmo gyventojus iškylom ir pasivaikščiojimams.

Nesibaigiantis pažinimas

Stokholmas įkurtas ant keturiolikos salų, ir jo apylinkėse gyvena apie du milijonus gyventojų. Žmonės dabar gyvena ne tik centrinėje miesto dalyje, bet ir daugybėje aplink miestą esančių salų. Mažesnėse  salose švedai tik vasarodavo, o dabar daugelis gyvena ištisus metus. Daugelis salų yra gana mažos: tokiose stovi tik vienas – savininko – namas. Plaukiant keltu į Stokholmą visą tą grožį galima pamatyti ryte nuo 7 iki 10 valandos. Stokholme yra 200 000 nuosavų laivų: jais ne tik pramogaujama, bet ir vykstama į darbą ar į mokyklą. Laivai suplaukia į savotišką praėjimą, vartai iš abiejų pusių uždaromi, vanduo, priklausomai nuo to, į kurią pusę plaukiama, išleidžiamas arba jo prileidžiama, vartai atidaromi ir galima plaukti toliau. Visgi porą  kartų metuose šis praėjimas taip stipriai užšąla, kad būna galima jį pervažiuoti nors ir mašina. Tiltai ir salos  yra populiari Stokholmo gyventojų laisvalaikio praleidimo vieta. Didžiausi, be paties Stokholmo, salynai yra Gustavsbergo ir Vaksholmo miestai. Taip pat salyne yra Iterbio kaimelis, pagal kurį pavadinti keturi cheminiai elementai.

Kaip ir minėjau anksčiau,  bandau pabūti ten, kur dar nebuvau, bet kaskart padarau išvadą, jog Stokholmas toks nuostabus, kad nepakaks viso  gyvenimo jį apžiūrėti. Beveik visada keliauju kartu su dukra. Mano dukrai aštuoniolika metų. Pradėjo keliauti kartu su manimi į šį miestą kasmet nuo devynerių, bet ir šiandien jai atrodo, kad Stokholmas labai didelis miestas. Labiausiai ją stebina sportininkų gausa. Šiame mieste aktyviai leidžiančių laiką žmonių be galo daug-  jie bėgioja, važinėja dviračiais, riedučiais, riedlentėmis, užsiima kitokia fizine veikla . Dukrai kelia susižavėjimą, kad Stokholme akys nekliūva už nereikalingų detalių. Čia pastatai ir gamta puikiai suderinti. Pati manau, jog Stokholmas tikrai tvarkingas ir suderintas, sveikas ir idiliškas.  Čia atvykus kruizu dažnas pastebės, jog viskas yra susilieję į harmoniją. Stokholme apima jausmas, tarsi kiekviena detalė būtų apgalvota ir tik tada įkomponuota į bendrą vaizdą.

Ką turėčiau pasakyti niekad neplaukusiam kruizu į Stokholmą

Svarstau: gal Stokholmas atrodo toks šaunus, nes atkeliauju kaskart į jį su keltais per jūrą? Kruizas keltais labai patinka tiems, kuriems reikia trumpo, gero, linksmo savaitgalio, kad jaustis vėl šauniai prasidėjus savaitei. Kruizas keltais suteikia galimybę patirti  gerų bei labai  jaukių akimirkų ir nepamirštamų įspūdžių už nedidelę kainą. Jūra visada siejasi su atsipalaidavimu. O nuostabaus grožio Stokholmo miesto vaizdai su skandinavišku gyvenimo būdu. Taip viskas kas paprasta, dera tarpusavyje ir sukuria harmoniją akims ir širdžiai.

1 diena. Kruizas prasideda apie 9 val. ryte kai pajudate iš Lietuvos į Rygą. Keltas iš Rygos uosto į Stokholmą išplaukia 17:30 val., tad jeigu keltu keliausite be automobilio, Jums prie uosto tikrai pakanka būti apie 16 val. Laisvu laiku galėsite pasigrožėti puikiais Rygos senamiesčio vaizdais, papietauti jaukiose kavinukėse, pasivaikščioti šalia senamiesčio prie upės esančiame nuostabiame parke, ar nusipirkti pasmaližiavimui lauktuvių sau arba namiškiams originalioje „Laimos“ saldainių parduotuvėje. Atvykus į keltą Jūsų laukia tikros linksmybės: vakarienė jaukiame kelto restorane, karaokė, įvairūs koncertai, pasirodymai arba žaidimai, bet kurioje tam skirtoje erdvėje. Vakaro pabaigoje – šokiai ir diskoteka su DJ ir unikaliomis šviesomis naktiniame klube.

2 diena. Iš ryto būtinai kelto denyje pasigrožėkite rytiniais saulės spinduliais ir nuostabiais Stokholmo vaizdais. Tai unikali galimybė pasidaryti puikių nuotraukų. Papusryčiauti ir pasistiprinti prieš kelionę po Stokholmą siūlome švediško stalo restorane, kuriame galėsite valgyti kiek tik norite ir viską, ko tik akys ir širdis geidžia. Išlipus iš kelto 10:30 val., uosto aikštelėje Jūsų lauks autobusas, kuriame praleisite kitas kelias valandas ir pamatysite Stokholmą. Ne tik Stokholmo vaizdai glostys širdį, bet ir pati jo istorija, kurią šiek tiek paminėjome anksčiau. Bus keli sustojimai pasidaryti nuostabių nuotraukų. Tik nepamirškite fotoaparato! Aplankius įžymiausius objektus autobusas Jus paleis prie įspūdingų Karaliaus rūmų. Turėsite laiko nusipirkti suvenyrų bei pasivaikščioti pagrindinėmis miesto gatvėmis. Į keltą galite grįžti pėsčiomis arba autobusu. 17.00 val. keltas išplaukia iš Stokholmo į Rygą. Vakare turėsite galimybę dar kartą papramogauti dalyvaudami renginiuose.

3 diena. Labas rytas. Kelionė buvo trumpa,  bet šauni. Keltas į Rygą atplaukia 11: 00 val., o kelionė namo tikrai neprailgs, nes įspūdžiai kuriuos susirinkote neleis dar ilgai  užsimiršti kaip gerai ir smagiai praleidote savaitgalį, kiek daug pamatėte ir išbandėte, nors mokėjote už kruizą keltu tik 17 Eur.

Visko daugiau gali rasti: