Keltai – ką pasakytų žinovai

Jei planuojate keltu keltis vienas, su mašina ar be jos, visada pagalvokite pirmiausia apie saugumą. Kad pasiektumėte keltą saugiai – rinkitės keltą, iki kurio reiks vairuoti kuo mažiau.

 • Keliaujant su mašina

  Keleiviai, keliaujantys keltais automobiliu ir motociklais, privalo laikytis šių nurodymų:
  Visi automobilyje esantys daiktai turi būti saugiai pritvirtinti.  Kelto automobilių denyje draudžiama rūkyti ir kurti ugnį. Kelionės keltu metu į automobilių denį keleiviai patekti negali. Šis kelto denis būna užrakintas ir atidaromas likus 15 min iki atvykimo į uostą. Kelto automobilių denyje keleiviai privalo laikytis personalo nurodymų. Draudžiama užvesti automobilio variklį, kol neatėjo Jūsų eilė išvažiuoti iš kelto. Kelto automobilių denyje draudžiama gabenti degius skysčius atviroje taroje. Kelionės metu priekabinių namelių dujų vožtuvai turi būti uždaryti. Praneškite personalui apie bet kokias pavojingas medžiagas (dujas, sprogstamąsias medžiagas, degius ir korozinius skysčius ir pan.). Tokių medžiagų gabenimas keleiviniais keltais yra ribojamas. Jei ruošiatės gabenti šias medžiagas, registruodamiesi praneškite apie jas personalui – su savimi privalote turėti visus reikalingus dokumentus.

 • Saugumas kelte

  Kiekvieno kelto išvykimo metu saugumo nurodymai keleiviams pranešami per garsiakalbį ir demonstruojami per TV. Daugiau informacijos apie saugumo priemones kelte jūs rasite brošiūrose bei evakuacijos planuose, esančiuose visose kajutėse. Iškilus klausimams, jūs visada galite kreiptis į kelto keleivius aptarnaujantį personalą. Saugos irangos skaičius visada atitinka maksimalų žmonių kelte skaičių. Suaugusiujų ir vaikų gelbėjimosi liemenės ir naudojimosi jomis instrukcijos yra kelto evakuacijos vietose.
  Kelto įgulos yra apmokytos visų reikalingų procedūrų ir pavojaus atveju nedelsiant imtųsi būtiniausių saugumo priemonių. Keltų personalas nuolat dalyvauja mokymuose, kaip gelbėti keleivius iškilus pavojui ar įvykus nelaimei. Apie avarines situacijas keltuose pranešama 7 ilgaisiais ir 1 trumpuoju signalu. Šie signalai reiškia, kad žmonės privalo eiti i artimiausią keleivių susirinkimo vietą. Žemėlapiai su pažymėtomis artimiausiomis keleivių susirinkimo vietomis (susirinkimo postais) iškabinti kelto kajutėse ir koridoriuose. Kita informacija pateikiama per garsiakalbius. Keleivių susirinkimo vietoje (arba susirinkimo poste) personalas duoda tolesnius nurodymus.

 • Asmenų patikra

  Keliaujantys keltais asmenys būna patikrinami ne tik uosto apsaugos darbuotojų, vietinės policijos bet ir muitinės darbuotojų, kurie savo darbą atlieka pasitelkdami kinologų apmokytus šunis. Jūsų bus paprašyta pateikti galiojantį pasą arba galiojančią ES nacionalinę asmens tapatybės kortelę su nuotrauka. Jei vežatės naminį gyvūną, pasirūpinkite, kad turėtumėte visus reikiamus dokumentus, kurių reikalauja šalis, į kurią vykstate. Jei ruošiatės gabenti tikrus arba imitacinius šaunamuosius ar kitokius ginklus, kardus ar šaudmenis, privalote apie tai pranešti ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki kelto išvykimo. Šiuo metu, dėl padidėjusio pabėgelių srauto, terorizmo aktų Europoje, patikrinimai į keltus atliekami ypatingai kruopščiai.
  Nenaudokite kelionės keltu metu alkoholio, nes visur išvažiavus iš kelto vyksta patikra. Baudos ir sankcijos ypač  Skandinavijos krante labai didelės. Įkliuvę neblaivūs prie vairo, galite net kelias paras neturėti galimybės pranešti artimiesiems, kad esate sulaikyti, o nežinia jūsų šeimą gali iškankinti siaubingai.
  Pasirūpinkite uostų adresais ir navigacija. Jei važiuojate kuriuo nors maršrutu pirmą kartą, išvykite keliomis valandomis anksčiau, nes nesate tikri ar viskas kelyje bus taip, kaip suplanavote.

 • Poilsis kelionės keltu metu

  Miegas kelionės metu. Diena prasideda gerai, kai puikiai išsimiegame. Todėl kiekvienam keleiviui kelte reikia atrasti savo poilsio vietą – tinkamą kajutę: su langu ar be lango. Rinkitės sau tokią kajutę, kur galėtumėte ramiai pailsėti, atsipalaiduoti ir pakeliauti po Baltijos jūrą be jokių rūpesčių.
  Kelionė keltu norintiems prieš pilnas judesio ir veiklos dienas  gerai išsilsėti tikrai tiks. Įsigiję atskirą kajutę turėsite asmeninę poilsio erdvę, tinkamą patalynę, saugumo ir ramybės jausmą bei galimybę atsiriboti nuo žmonių. Tikrai galėsite atsipalaiduoti, išsimiegoti ir jaustis savimi. Kelto kajutėse įrengta vėdinimo ir šilumos reguliavimo sistema, WC, dušas, praustuvas, veidrodis. Keliaujant  keltais nereikia kartu imtis rankšluosčių ar kitų priemonių, reikalingų kasdieniniai higienai, išskyrus jūsų asmeninį dantų šepetėlį. Kabyklos drabužiams, šviestuvai prie lovų skaitymui, elektros rozetės skirta tam, kad galėtumėte pasirūpinti savimi kelionių keltais metu be didelių pastangų.
  Jei taupote ir perkate pigiausias vietas, nesitikėkite didelio komforto. Prieš kelionę atinkamai tam pasiruoškite, išsimiegokite, suplanuokite viską į priekį, kaip judėsite atplaukus laivui į kitą jūros krantą. Visgi dalintis kelte kajute su kažkuo kitu, gali tapti ir puikia galimybę susipažinti su įdomiu ar reikiamu žmogumi, dėl darbo, ar kitokios patirties.  Pavyzdžiui mes žinome, kad mus vieni kitiems rekomenduoja žmonės, susitikę keltuose.
  Kelionės metu gerai maitinkitės. Maisto stygius gali padidinti nuovargį ir jei teks vairuoti iki galutinio taško ne vieną valandą, prarasite budrumą kelyje. Jei važiuosite ilgą distanciją, sutarkite su artimaisiais, kad kartas nuo karto Jums paskambintu ir taip bus lengviau kontroliuoti savo nuovargį ir sustojimų dažnį.

 • Gyvūnai kelte

  Keltuose keliaujant su gyvūnu privaloma, jog  vyktų šeimininkas arba  atsakingas už gyvūną asmuo. Jei su šeimininku vykęs augintinis sustabdomas Švedijoje ir jis neįleidžiamas į šalį, o šeimininkas negali vykti atgal, jis gali užpildyti spec. formą nurodydamas, su kuo augintinis parvyks. Kitu atveju gyvūnėlis bus užmigdytas. Gyvūnai gali būti skiepijami tik nuo 3 mėn., o po skiepų iki kelionės turi praeiti 21 diena. Jei gyvūnas paskiepytas anksčiau, jis turi būti vėl paskiepijamas, sulaukęs 3 mėn. (kitaip tariant, jaunesnis nei 3 mėn. 21 dienos gyvūnėlis keliauti keltais negali). Gyvūnai privalo būti pervežami laikantis Lietuvos Respublikos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) nuostatų ir reikalavimų. Daugiau informacijos rasite VMVT puslapyje
  Keliaujančius su gyvūnu į Švediją/Norvegiją, prašome atkreipti dėmesį į šiuos tris esminius reikalavimus: Gyvūnas turi turėti aiškiai įskaitomą tatuiruotę arba mikročipą. Gyvūnai gimę po 2011 metų liepos 3 d. privalo turėti mikročipą; Gyvūnas turi būti paskiepytas nuo pasiutligės tuo metu, kai jau buvo atlikta tatuiruotė arba įdėtas mikročipas (skiepijamas gali būti ne jaunesnis nei 3 mėnesių amžiaus gyvūnas); Gyvūnas gali keliauti, kai po pasiutligės skiepo praėjo ne mažiau nei 21 diena (pasiutligės skiepo galiojimo laiką nurodo skiepą atlikęs veterinarijos gydytojas)
  Gyvūnams draudžiama būti viešose kelto vietose, šunys turi būti su antsnukiais. Šeimininkas atsakingas, kad gyvūnas nedergtų tam neskirtose vietuose.

 • Keliaujant keltais su vaikais

  Svarbu įvertinti visus už ir prieš keliaujant keltais su vaikais ir apgalvoti keletą dalykų
  Prieš kelionę reikia pasitikrinti jau užsakytus keltų bilietus, kad nebūtų jokių nemalonių netikėtumų. Jei pastebėsite neatitikimų arba klaidų, kuo skubiau su mumis susisiekite. Nepamirškite- keliaujant su vaikais viskas turi būti tobula.
  Apsvarstyti, kiek užims kelionė iki kelto, keltu ir nuo kelto ir pasimti  tiek reikmenų savo mažyliui, kiek įprastai reiktų tokiam laiko tarpui.
  Pagalvoti kaip vaikam seksis kelionėje, jei reiks ilgai važiuoti iki kelto ir nuo jo. Gal geriau rinktis brangesnį variantą, bet tokį kuris arčiau tikslo.
  Pasvarstykite- ar bus vaikams ir jums patogu? Gal geriau imti didesnę kajutę kelte.  Šeimos gali rinktis labai jaukias, specialiai su vaikais pritaikytas keliauti kajutes. Čia patogu vienam iš tėvų snustelėti, kol  vaikai su kitu apžiūrinėja laivą, ir čia yra jauki erdvė visiems susirenkti prieš naktį, aptarti įspūdžius ir  ruoštis miegui. Taigi, šeimyninės kajutės šiek tiek daugiau, nei vieta, kur miegosite. Šiose kajutėse yra televizorius, kuris rodo nemažiau  kanalų negu namie, ir patogu išsidėlioti kokį nors stalo žaidimą. Keliaujant su šeima buvimas kartu daugiau  nei  dvylika valandų gali  tapti  vienu geriausių potyrių Jums ir jūsų šeimai. Niekas niekur neturės skubėti: nei  į darbus, nei ruošti pamokų, nei pas draugus. Paprastos dienos iš mūsų atima galimybę skirti pakankamai laiko vieni kitiems. Paprastai visi užsiimame savo reikalais, kurie tuo metu atrodo svarbiausi: tevai darbais ir  namais,  vaikai  su draugais, pamokom ir savo pomėgiais. O čia viskas bus kitaip.
  Gal reikia kelto, kur mažiau pramogų, bet išplaukiančio vėlai vakare ir su galimybe įlipus iš karto eiti miegoti nepažeidžiant įprasto dienos ritmo.
  Įvertinkite triukšmą plaukiant keltui ir nepulkite prie pigiausio varianto. Vaikams gali būti  nejauku pigiausiose kajutėse, kur daug triukšmo. Gal geriau pataupyt kitą kartą, kai keliausite keltu vieni.
  Mažyliai nenuspėjami ir vieną dieną jie išdykauja nenuilsdami, o ryte skundžiasi, kad skauda pilvuką. Planuodami turėtumete įvertinti ar galėsite pakeisti bilietus, jei kelionės rytas pasirodys ne toks, kokio tikėjotės.
  Klauskit drąsiai mūsų, jei  reikia papildomų patarimų keliaujant su vaikais. Suprantame Jus, nes ir mes daug dirbame, turime šeimas, artimuosius ir auginame vaikus. Esame nuoširdūs ir tikime, kad visoms svajonėms,kurias kuriame dėl vaikų gerovės lemta išsipildyti.Visi keltai turi vaikams paruoštas erdves
  Keltai iš principo, puikiai tinka kelionėms su vaikais . Pirmiauisia todėl, kad jūsų mažyliams yra daug vietos ir erdvės pramogauti. Keltas toks didelis, o jie tokie maži, ir įlipus į keltą apžiūrėti  jiems reikia labai daug. Kiekvienoje kelto erdvėje viskas kas nors nauja ir įdomu. Suaugusieji visada pavargsta greičiau už mažuosius. Taigi pasiruoškite patogius batus ir keliaukite su mažyliais apsižvalgyti po keltą. Pamatykite kuo daugiau. Daugiau įspūdžių – daugiau pasakojimų, istorijų ir spėlionių vėliau važiuojant automobilyje. Nebereikės rūpintis ką mažieji veikia ant užpakalinės sėdynės riedant keliais per Europą- todėl, kad jie ramiai svajos, apie nuotykius jūroje ir tai puikiai seksis daryti ir be suaugusiųjų įsikišimo. Smagių kelionių vaikams jūra lyderis yra Tallink keltai. Rygos kelte vaikam skirtas beveik visas aukštas. Dideli žaidimų kambariai, kur kieviename- vis kitos pramogos. Vienam – dėlionės ir piešimas, kitame aktyvūs žaidimai: bėgiojimas, šokinėjimas, lipimas ir čiuožinėjimas. TV, žaidimų automatai, kompiuteriniai žaidimai- dar kitoje zonoje. Kiekviename kambaryje yra po vaikiškų renginių vedimo organizatorių. Šalia žaidimo erdvių yra kavinė su gaivaisiais gėrimais ir lengvais užkandžiais, bei didele laukimo sale tėvams. Čia galima net suorganizuoti gimtadienį vaikams, jei keliaujate keltu su draugais ir kelionės data, sutampa su švente.Ką žinome apie keliones keltais su vaikais
  Keliaujant su vaikais svarbu iš anksto pasitikrinti, kad Jūsų pasai, vizos ir sveikatos apsaugos dokumentai turi atitikti jiems keliamus reikalavimus jūsų kelionės metu. Tuo atveju, jei vykstate automobiliu į užsienį, jūs privalote įsitikinti, kad turite visus reikiamus transporto priemonės dokumentus bei laikytis užsienyje taikomų kelių eismo taisyklių. Primygtinai rekomenduojame prieš išvykstant apsidrausti kelionės draudimu. Toks draudimas turėtų apimti bent jau medicinos paslaugų draudimą ligos ar sužalojimo atveju ir repatriaciją iš užsienio, o taip pat jūsų bagažo (įskaitant automobilį) praradimą ar sugadinimą. Keliaujant su vaikais esame atsakingi ne tik už jų patogumą, bet ir saugumą. Nepalikite vaikų vienų kelte be priežiūros, nei kajutėje, nei viešose erdvėse. Saugokite savo smalsuolius, kad nesiartintų per arti laivo turėklų atviruose deniuose, nepasiklystų koridoriuose, ar likę vieni neužsirakintų durų iš vidaus. Jei bus reikalinga papildoma pagalba (pvz.: mažylis pradės karčiuoti) kreipkitės į kelto personalą, informacijos denyje. Keltuose plaukiančiuose iš bet kurio uosto, personalas labai paslaugus ir malonus, tikrai neatsisakys Jums pagelbėti. Keliaudami iš mašinos į kajutę pasiimkite būtiniausius daiktus, nes vėliau kai laivas išplauks negalėsite ten nueiti. Nepamirškite atsarginių drabužėlių vaikams, jų specialaus maistelio jei tokį naudojate, higienos priemonių ir mėgstamiausių jų žaislų, nepamirškite, jog vaikams, nesvarbu kur bebūtų būtina žaisti- taip jie mokosi ir pažįsta pasaulį.