Keltai laivai, kodėl vadinama skirtingai?

Keltai laivai transportas vandeniu, vandenyje, per vandenį, skirtas judėti vandeniu. Taip  galima apibūdinti tiek keltus tiek laivus. Bet jie vadinami skirtingai, ne vadinami laivu. Kodėl vadname skirtingai ir nesakome: „laivų bilietai“ o sakome „keltų bilietai“ ? 

Keltai yra laivai. Keltai viena iš laivų kategorijų. Laivai klasifikuojami pagal keletą kategorijų:

 • kur plaukia
 • kaip juda
 • koks variklio tipas
 • iš ko pagamintas
 • koks dydis
 • o svarbiausia kokia paskirtis.

Pagal laivų paskirtį jie skirstomi į: žvejybiniai, techniniai, transporto, tarnybiniai.

Ką veikia žvejybiniai laivai tikriausia aišku kiekvienam, techniniai ir tarnybiniai suprantama daugeliui.  Jie aptarnauja kitus laivus, t.y užtikrina techninę pagalbą, panašiai kaip ir tarnybiniai kurie yra skirti uoste vykstančioms procedūroms ir darbams atlikti.

Laivai kurie patenka į transporto kategoriją jau priartina mus prie sąvokos: „keltai„.

Keleiviniai laivai - keltai

Keltai laivai  išskaidžius dar smulkiau transporto kategoriją priskiriami kategorijai -keleiviniai laivai.

Keleiviniai laivai tai:

 • keleivių laineriai plukdo keleivius nustatytu grafiku iš vieno uosto į kitą, bet  tai nėra keltai, nes svarbiausias skirtumas yra atstumai kuriuos įveikia laineris. Keltai ne tokie laivai kaip laineriai, nes keltai gali plaukioti tik trumpesniais atstumais. Keleivių lainerių geriausias pavyzdys naudojimas kariniais tikslais. Bet žinoma yra ir kita kategorija lainerių tai turistų laineriai ir tai jau geriau suprantama ir girdėta mums. Turistų laineris buvo garsusis  Titanikas. Jis gabeno ir krovinius ir keleivius, bet ne kruizo tikslu.   
 • Kruizinis laivas yra keleivinių laivų tipas, kuris skirtas ilgų nuotolių kelionėms. Kruiziniai laivai suteikia galimybę ne tik keliauti ilgais maršrutais, tačiau keleiviams užsiimti įvairiomis veiklomis ir pramogomis pačiame laive. Dažniausiai kelionės tikslas nėra tam tikras maršrutas – išplaukiama ir grįžtama į tą patį uostą. Tuo jie skiriasi nuo lainerių, kurie naudojami keleivių ir transporto plukdinimui iš vieno taško į kitą.

 • Keltai yra tarpinis variantas tarp lainerio, krovinius gabenančio laivo ir kruizinio laivo.

 

Keltai laivai, kurie turi panašumų su kruiziniais laivais

Keltai plukdo nustatytu grafiku keleivius iš vieno uosto į kitą kaip ir laineriai, tik keltai plaukia daug trumpesniais atstumais. Keltai gali perkelti per upes, ežerus, sąsiaurius. Maksimalus atstumas kurį gali įveikti keltai yra jūra. 

Nors kai kurie šiuolaikiniai jūriniai keltai yra tokie laivai, kurie labai primena kruizinius laivus ir užtikrina pramogas keleiviams visos kelionės keltu metu, bet jie gabena savo deniuose ir transportą bei kitokius krovinius ko nedaro kruiziniai laivai.

Populiariausias jūrinių keltų tipas Ro Ro keltai. Ro Ro keltai tai laivai į kuriuos kroviniai įvažiuoja savo eiga. Krovininiai automobiliai, vilkikai su puspriekabėmis ir priekabomis, lengvieji automobiliai, traukinių vagonai, kitos transporto priemones ant ratų įvažiuoja į laivą pačios arba įvelkamos specialių vilkikų. 

Vairuotojai ir kiti keleiviai palieka automobilius laivo deniuose skirtuose transportui, o patys pereina į denius skirtus keleiviams. 

Visuose Ro Ro tipo šiuolaikiniuose keltuose tikrai yra:

 • kajutės pailsėti jei keltas plaukia ilgiau negu keletą valandų.
 • vietos pavalgyt, t.y savitarnos valgyklos. Didesniuose, naujesniuose keltuose yra keletas skirtingų maitinimo vietų, kategorijų, tipų.
 • beveik visur yra kelto parduotuvės, nes plaukiojant tarp skirtingų krantų jūra laikoma Duty free zona. 
 • aptarnaujantis personalas, laivo įgulos dalis.

Jūriniai keltai po Baltijos jūrą

Keltai į Švediją

Keltai į Švediją arba iš Švedijos Baltijos jūroje nuo/ į Lietuvos pusę yra šie:
Klaipėda Trelleborgas,  Ryga Stokholmas Ryga,  Ventspilis Nynashamnas Ventspilis, Gdynia Karlskrona Gdynia, Talinas Stokholmas Talinas.

Keltai į Suomiją

Keltai į Suomiją arba iš Suomijos kelia tarp uostų: Talinas Helsinkis Talinas, Mugga Vuosaari Mugga, Vasa Umea Vasa.

Keltai laivai šiandien neatsiejama visos transporto sistemos dalis, kaip lėktuvai, traukiniai ir automobiliai. Keltai nėra tas transportas kurį mes Lietuvoje naudojame kiekvienas kasdien, bet daugelyje šalių Baltijos regione tai neatsiejama kasdienybės dalys. Persikelti jūriniais keltais ten tas pats kas nuvažiuoti autobusu nuo vienos stotelės iki kitos. Tik autobusus dar vis valdo žmonės, o keltus jau tik kompiuteriai. Žmogus – kapitonas , kaip bet kuriame kitame laive žinoma yra, bet visą didžiausią darbą atlieka kompiuteriai. Daugiau apie keltus ko nemato paprasti keleiviai galite peržiūrėti mūsų Facebook puslapyje : keltai.eu

Keltai laivai nelabai jau ir vadiname skirtingai mes juos. Žmonės tiek įprato keliauti keltais, kad jie tapo vos nebendriniu vandens transporto žodžiu ir nelabai gilinasi kai nori paklausti apie kitokį laivą. Pvz sako „ar yra keltas Lietuva Egiptas“. Ar galima pas jus įsigyti keltą iš Klaipėdos į Angliją, nes matau žemėlapyje kad yra toks pažymėtas“

Tas tiesa laivas iš Klaipėdos į Angliją yra, bet jis ne keltas. Tai kita laivo kategoriją. Kam įdomu visos kategorijos yra Wikipedija surašytos.  Todėl negalima pažiūrėjus žemelapyje nuspręsti, ar jūros kelias kuris ten nurodytas yra keltų kelias.  Geriau paskambinkite. Žinome tikrai kuo skiriasi laivas ir keltai ir kur plaukia keltai.